18. Niezwykłe książki, które odmienią Twoje życie.


Książki... Niestety coraz mniej osób po nie sięga. Zazwyczaj wolimy usiąść przed telewizorem i obejrzeć jakiś ogłupiający program, gdy mamy wolną chwilę. Dlaczego?
Odpowiedź jest (według nas) prosta. Wielu z nas z książkami po raz pierwszy zetknęło się w szkołach. Były to zazwyczaj nudne (jak flaki z olejem) lektury, których się nie chciało czytać. Był to obowiązek, którego nie wykonywało się z chęcią. Tematyka nie odpowiadała naszym potrzebom, styl również mógł nam nie pasować. Skoro po raz pierwszy zetknęliśmy się z takim obrazem książek i kojarzą nam się one z czymś złym i nudnym, to dlaczego mielibyśmy po nie sięgać w czasie wolnym z własnej woli? No właśnie. Nie sięgniemy.
Niektórzy nawet nie wiedzą, ile tracą na takim myśleniu. Nie wszystkie książki są słabe, nie wszystkie nudne. Zdarzają się i takie perełki, których nigdy byśmy ze swojej biblioteczki nie wypuścili - za żadne skarby ;) W tej notce postaramy się zachęcić Was do sięgnięcia po nasze ulubione pozycje - u pani Black znajdziecie najoryginalniejsze książki, jeżeli chodzi o ich formę, pan Black natomiast postawił na samą treść.

Polecane książki przez panią Black


1. "Dolina Szkieletów" - Patrick Carman


Książka opowiada historię przyjaciół, którzy starają się rozwikłać zagadkę nawiedzonej fabryki. Nie dostajemy tu jednak wyłącznie samego tekstu oraz ich rozmów - co jakiś czas otrzymujemy kody dostępu do filmików, które przyjaciele przesyłają sobie nawzajem, bądź publikują jako dowód. Należy wówczas wejść na podaną stronę internetową i go wpisać. Te krótkie filmiki z ich wypraw (i nie tylko) nadają wspaniały klimat całej lekturze. Książka trzyma w napięciu, a nagrania podkręcają atmosferę. Ośmieliłabym się nawet stwierdzić, że to połączenie jest straszniejsze od niejednego horroru, gdyż czytelnik może się poczuć, jakby brał udział w tych wydarzeniach razem z bohaterami. Na jednej części się nie skończyło - z polskich wydań mamy jeszcze część drugą pt."Duch w machinie". W anglojęzycznej wersji pojawiły się również: The Crossbones, The Raven oraz The Phantom Room. Niestety, jeszcze ich nie dorwałam, ale na pewno kiedyś po te ostatnie trzy części sięgnę. Zachęcam do obejrzenia trailera (tak, to nie pomyłka, ta książka ma trailer =D) :2. "Pamiętnik Cathy" - Sean StewartDowody zawarte w książce? Zdjęcia, liściki, dokumenty, serwetka z numerem telefonu? Takie rzeczy tylko w "Pamiętniku Cathy"! Książka jest napisana w formie pamiętnika. Zdanie to nie tyczy się jednak wyłącznie pierwszoosobowej narracji - wewnątrz znajdziemy rysunki, bazgroły, przekreślenia itp., dzięki czemu mamy wrażenie, jakby rzeczywiście była to czyjaś prywatna własność. Historia jednak rozwiewa wszelkie wątpliwości. Na początku poznajemy główną bohaterkę - załamaną nastolatkę, która ma problemy ze swoim facetem. Nie zachowuje się ona jednak typowo, bowiem zamiast topić smutki w szklance wódki soku, to ta włamuje się do jego mieszkania, by dowiedzieć się o nim prawdy. Jeżeli lubicie historie o wampirach i innych takich, to dalsza część historii na pewno przypadnie wam do gustu. (Nie, nie jest to historia w stylu "Zmierzch", czy coś ;p )
Na większą uwagę zasługuje koperta z dowodami. Nasza bohaterka - Cathy - wkłada do niej wszystko, co znajdzie. Podczas czytania należy być czujnym, by w odpowiedniej chwili sięgnąć do koperty i znaleźć omawiany przedmiot. 
Z tej samej serii są jeszcze dwie książki - "Cathy's Key" i "Cathy's Ring" - niestety nie doczekały się one przekładu na język polski, choć z nadzieją na to czekałam. Trzeba będzie się za nie zabrać w oryginale, niestety ;)

3. "Księga Labiryntu" - Carlo Frabetti


Jest to książka z rodzaju gier paragrafowych. Chodzi w nich o to, że czytelnik ma wpływ na wydarzenia. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że po każdym rozdziale jesteśmy pytani o to, co np. w danej sytuacji robi bohater - w zależności od odpowiedzi, mamy przejść na odpowiednią stronę książki i tam kontynuować czytanie.

W przypadku "Księgi labiryntu", dostajemy różne zagadki logiczne związane obecnym tematem rozdziału. Opis książki jest na tyle genialny, że sam wystarczająco zachęca do przeczytania jej:
"Księga Labiryntu jest pełna zasadzek i fałszywych dróg, które wydają się słuszne. W tej książce to ty decydujesz o losach bohaterów. Dobrze się więc zastanów, bo określasz też swoją przyszłość. Postanawiając, co powinien uczynić sprawiedliwy król czy królewna szukająca męża, dowiesz się wiele o samym sobie. A poza tym... nie przejmuj się, jeśli zamienisz się w żółwia!
Czy masz odwagę wejść do środka?"
Z tej samej serii jest też "Pałac o Stu Bramach" oraz "Wielka Rozgrywka"

4. "Zaginiony" - Beniamin Tytus Muszyński


Jest to gra paragrafowa, tym razem nie mamy zagadek do wykonania, a decyzje do podjęcia. Sam autor opisuje książkę następująco:
"Czytelnik wciela się tu w postać Afroamerykanina Jordana Allana, który poszukując niedoszłego zięcia, trafia do pewnego portowego miasteczka. Okazuje się, że nic tu nie jest normalne…"
Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Dużym jej atutem jest fakt, że można ją pobrać za darmo -> tutaj <- , więc nawet, jak nam się nie spodoba, to nic na tym nie stracimy.
Jeżeli denerwują Was w książkach źle podjęte decyzje bohaterów, to ta książka jest dla Was! Sami pokierujcie losem postaci i zobaczcie, do czego doprowadzą Wasze działania :)

5. "Szczęśliwy X. Matematyka na co dzień" - Steven Strogatz


Książka ta jest podzielona na sześć rozdziałów. Każdy z nich złożony jest z kilku podrozdziałów o interesujących tytułach.
Jeden z nich nosi nazwę "coś z niczego". Czytelnik zostaje przywitany dość intrygującym tekstem o następującej treści:
"Dowody mogą powodować zawroty głowy lub nadmierną senność. Skutki uboczne długotrwałego wystawienia na działanie dowodów mogą mieć postać nocnego pocenia, ataków paniki oraz w rzadkich przypadkach euforii. Zapytaj lekarza, czy dowody nie zagrażają twojemu zdrowiu."
W trosce o zakochanych, autor umieścił rozdział zatytułowany "kocha, nie kocha". Odpowiada w nim na pytanie, dlaczego w związkach przeżywamy chwile wzlotów i upadków. Po raz kolejny zostajemy zachęceni do dalszej lektury chwytliwymi słowami. Brzmią one następująco:

"Wiele dusz dotkniętych miłością szuka wyjaśnienia tych meandrów w alkoholu, inne sięgają w tym celu do poezji. My odwołamy się do rachunku różniczkowego i całkowego."

Czyż można przejść obok takiego tekstu obojętnie? Bez zdziwienia i bycia zaintrygowanym? Mnie się to nie udało. Lektura się opłaciła i teraz wiem co zrobić, by dowiedzieć się, jak będzie wyglądała miłość w dowolnym momencie w przyszłości.

Ostatni już rozdział, o którym mam zamiar opowiedzieć, nosi nazwę "Szanse". Słowa "Klaps jest pierwszym krokiem do zabójstwa" można było usłyszeć w pewnym procesie z ust prokuratora. Miał on miejsce w latach 1994-1995 i dotyczył sprawy O. J. Simpsona. Ten człowiek został oskarżony o zabójstwo swej byłej żony. Dowody? Oskarżyciele uznali, że skoro miał na koncie historię przemocy wobec niej, to jest to wystarczający argument, by widzieć w nim głównego podejrzanego. Wówczas właśnie przytoczone słowa padły na sali rozpraw.
Obrona jednak zaczęła przekonywać, że to nie ma sensu. Rachunek prawdopodobieństwa okazał się być tu pomocny. Obliczone zostało, że bardzo mały procent mężczyzn bijących swe partnerki, posuwa się do zabójstwa.
Czy zatem człowiek ten został uniewinniony? Zapraszam na dalszą część recenzji -> tutaj <-


Polecane książki przez pana Black


1. Saga Pieśni Lodu i Ognia (Gra o Tron)


"Jedynym Bogiem jest śmierć, a co jej mówimy? Nie dzisiaj!" - każdy kto oglądał i kto czytał tę sagę wie, że w przypadku głównych bohaterów, których nie powinniśmy lubić według bohaterów, bo większość z nich ginie, jest to bardzo ważny cytat. Saga jest czasem zbyt długa, zbyt długie opisy powodują, że odechciewa się w pewnym momencie czytać i niestety ja też męczyłem się podczas czytania ostatniego tomu. Mimo wszystko polecam. Warto również obejrzeć serial, ale uwaga - serial odbiega od książki.


2. Saga Wiedźmin


Wilk białowłosy, niosący miecz srebrny, zabijający potwory i stalowych ludzi. Mutant, nie mogący mieć dzieci, wyćwiczony, walczący dzięki eliksirom do utraty tchu. Tak o to wygląda moje krótkie
przedstawienie postaci tytułowej, która podąża razem z Jaskierem, szukając nowych przygód i przede wszystkim pieniędzy. Saga ta jest genialna i zdecydowanie warta przeczytania!


3. Uniwersum Metro 2033


Jest to jedno z lepszych Uniwersów, jeśli chodzi o klimat postapokaliptyczny, ponieważ np. metro 2033 ukazuje to, co się dzieje po wybuchu wojny atomowej oraz jak garstka ludzi, która przeżyła, radzi sobie w metrze. Jest również wspaniale opisana rola stalkera, czyli osoby wychodzącej na powierzchnię. Jedna seria szczególnie opisuje to, co się dzieje na powierzchni - potwory, walka o zasoby (np. paliwo itp.) - oraz to, jak rozpętało się piekło, co czuli ludzie. Książkę szczególnie polecam osobom, które interesują się klimatami postapokaliptycznymi.


4. Trylogia Żywe Trupy


Niestety, nie było mi jeszcze dane przeczytać całości, jednak jako fan The Walking Dead, nie wybaczyłbym sobie, gdyby ta seria nie znalazła się na mojej liście polecanych książek. Sam dopiero co ją niedawno odkryłem - założę się, że fanów Żywych Trupów, którzy nie słyszeli o niej, jest więcej. To dlatego musiałem tu o niej napisać. Słyszałem wiele pozytywnych opinii i już niebawem zabiorę się za nadrabianie zaległości. Polecam te książki w ciemno, bo one po prostu nie mogą być złe ;)


5. Trylogia Millennium


Jeden z najlepszych kryminałów, jaki kiedykolwiek czytałem. Cała trylogia powala na nogi, relacje Lisbeth Salander i Michaela, ich miłość do siebie, mimo że on ma partnerkę, z którą sypia (z resztą zamężną). Książka mocno trzyma w napięciu. Pierwszy tom to bardziej śledztwo i to, jak poznają się nasze postacie, natomiast drugi i trzeci, to już ostra jazda bez trzymanki, która wciągnie każdego czytelnika.
Czytaliście którąś z wymienionych pozycji, a może zachęciliśmy Was do sięgnięcia po nią? :) 
Jakie są Wasze ulubione książki?
I na zakończenie jeszcze jedno pytanie: jak myślicie, dlaczego ludzie coraz rzadziej sięgają po książki? 
Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach :)